Plamen ambicí

3. srpna 2017 v 16:09 | Natt |  Thoughts
Už několik měsíců jsem v sobě pečlivě uchovávala a opatrovávala jiskřičku ambicí, touhy, se naučit další jazyk. Dnes jsem ochranářské dlaně mohla konečně odsunout, protože z jisky se stal plamen.

Cizí jazyky mě vždycky fascinovaly a toužila jsem se naučit alespoň dva další k mému mateřskému jazyku. Všechno začalo u angličtiny, ke které mě to táhne dokonce i víc než k češtině. Ačkoliv to v dnešní době není nic světoborného, přesto jsem vděčná a pyšná na sebe za to, že mohu číst anglické knížky, dívat se na anglické filmy a seriály a dorozumět se. Jenže mi to nestačí. Nejenomže že se chci posunout ještě dál v angličtině (studium oboru Angličtina v odborné praxi by mě v tom mělo hodně pomoci), ale chci ovládnout i další jazyk. Když se dívám zpátky na svá léta na střední škole, fakt bych se nejraději nakopala do zadku za to, že jsem neměla zájem o němčinu. Prokousala jsem se s ní sice celé ty čtyři roky s dobrými známkami, ale teď dokáži říct možná tak jednu větu. Když se dívám zpátky na tento rok, kdy jsem byla na pomaturitním studiu angličtiny a měla jsem možnost se jednou týdně učit ještě nějaký další jazyk, mám chuť se už doslova zatlouct do země. Tolik promrhaných možností! A proč? Kvůli hloupému strachu. Zpátky to už vrátit nemohu, ale to neznamená, že je všechno ztracené. Hold s tím budu mít jenom více práce. Nemá cenu plakat na rozlitým mlékem.
Norština. Ano, to je ten další jazyk, který se momentálně chci naučit. Možná na to teď koukáte s povytáhlým obočím a nechápavě vrtíte hlavou. Proč zrovna proboha norština? Je to jednoduché. Ačkoliv jsem v Norsku nikdy nebyla, je můj sen ho navštívit. Jsem jím dočista okouzlená a to už několik let, takže tohle není pouze nějaký prchlavý záchvěv potřeštění.
V budoucnu bych se chtěla naučit i španělštinu, ke které mě to táhne zrovna tak. A oprášit němčinu by také nebylo na škodu. Ale to už si myslím, až moc fandím. Ale kdo ví, třeba to jednou zvládnu. Doufám, že ano.

Sešit určený ke studiu jsem si upravila už před několika měsíci (tady vidíte, jak dlouho mě to drží) a dokonce jsem už v něm měla pár poznámek napsaných. Takže teď je jenom oprášit a pokračovat dál! Mám stažené dvě aplikace v mobilu, kde si hodlám norštinu procvičovat každý den a nové poznatky si z nich přepisovat do sešitu, abych je měla vždy po ruce. Aplikace se jmenují Memrise a Duolingo. Už mám v obouch několik lekcí za sebou a zatím jsem s nimi spokojená. Nechci zůstat pouze přitom a tak budu hledat i různé užitečné informace na internetu.


Na závěr bych vám chtěla říct, že pokud máte nějakou možnost naučit se nový jazyk, využijte ji. Moc dobře vím, že to není jen tak, hlavně ve škole, kde k tomu můžete mít až odpor, protože jste k tomu nuceni. Ale každá znalost vám jenom prospěje a nijak vám neublíží.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eli Eli | Web | 3. srpna 2017 v 18:12 | Reagovat

Já bych se strašně ráda podívala do Norska. Je to takový muj momentální sen. Strašně moc tě obdivuju,že ses odhodlala ke studiu nového jazyka - já bych na to asi neměla dost trpělivosti.
A španělštinu úplně zbožňuju!

2 Domi Domi | Web | 3. srpna 2017 v 21:16 | Reagovat

To s tou angličtinou ti úplne rozumiem, ja by som sa v budúcnosti asi chcela venovať niečomu s tým spojeným a čo sa nemčiny týka - učím sa nemčinu už asi 7 rokov, ale je to bieda, strašne ťažký jazyk. Každopádne, držím palce s nórčinou:)

3 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 4. srpna 2017 v 11:28 | Reagovat

Jj, musím říct, že pokud máš možnost, tak jí musíš využít. Já se na střední pevně rozhodla, že odmaturuju místo z angličtiny z němčiny. No a povedlo se. Všichni se tomu strašně divili, hlavně angličtinářka, která říkala, že při mém snažení a schopnostech by pro mě maturita z angličtiny nebyl problém. Jenže pro mě to byla výzva a kdybych si natvrdo nedala tu němčinu jako povinnost, nikdy bych to jinak nedala se to takhle naučit.
Tedy pořád je hodně toho co dohánět, jak v angličtině tak němčině, ale tu němčinu využiju víc než jsem si myslela, že překvapuje mě, musím to napsat, že jsem dobrá. Mluvím plynně jak německy tak anglicky (běžná dorozumívací úroveň), v případě nutnosti mezi jazyky přepínám a vypomáhám si tím druhým jazykem, když v tom prvním nevím jak bych to řekla. A docela to funguje. Asi jak jsem vyšla ze školy, opadla ze mě nervozita, že to neumím a začala jsem pomalu mluvit. A ty roky studia fakt nesou nějaké výsledky.
Jinak nejsem jazyková, takže se mi prozatím do jiných jazyků nechce, ale třeba to jednou přijde.

Rozhodně se těch jazyků nauč co nejvíc, jestli tě jazyky zajímají a jdou ti, nevidím v tom problém. Hodně štěstí.

P.S. A Dualingo taky někdy používám, je to zábavné :D

4 Natt Natt | Web | 4. srpna 2017 v 15:26 | Reagovat

[1]: Je to naprosto kouzelná země a jednou tam prostě pojedu! Doufám, že se ten sen splní i tobě :) Odhodlaní mám, ale nevím, jestli budu mít i tu výdrž, to zjistíme až za pár dní :D

[2]: Taky to mám právě tak, poslední dobou se mi do hlavy často vkrádá myšlenka překladatelky, ale to se ještě uvidí :) To tedy je, ale já jsem k ní hlavně ve škole měla i odpor, což mě znemožňovalo naučit se jí ještě víc. Snad ti to půjde dobře a moc děkuji! :)

[3]: Tak to tě obdivuji! To musela být určitě maximální motivace a je to sakra chytrý tah jak se donutit k tomu se jí naučit :) Tak to si teda dost dobrá, dva jazyky jsou už velikým plusem :) A moc děkuji, štěstí bude potřeba :D Jojo, taky mě to zatím baví, díky čemuž je to učení i lehčí :D

5 MorphoKeiji MorphoKeiji | Web | 4. srpna 2017 v 17:18 | Reagovat

Achjo, už je mi to trochu trapné, ale musím to napsat znovu; mám to úplně stejně! Zbožnuju cizí jazyky a učí se mi nějak přirozeně snadno. Chtěla bych jich umět tolik, být další Čapek, otevřít si bránu do tolika zemí a světů... jen to chce opravdu čas a hlavně to odhodlání. Tebe obdivuju, že ses do norštiny pustila. Je to hodně těžký jazyk. Taky Norsko a severské země zbožňuju, přestěhovat se někde do horského domečku u fjordu by mi vůbec nevadilo... ale ty severské jazyky mi přijdou opravdu těžké, obzvlášť, když jsem se kdysi spřátelila s jednou norskou holčinou a vidím ten jazyk... tak hodně štěstí. Nemění to nic na tom, že je nádherný.
Španělštinu zbožňuju zrovna tak, ale moje no.1 je japonština. Tu jsem se učila (vlastnoručně pouze s pomocí učebnic a článků na internetu :D) přes celou střední, troufám si tvrdit, že v mluvě hodně rozumím, takže navštívit tu zemi, nějak bych se domluvila, ale to písmo... už jsem se naučila tolik znaků a přesto přede mnou furt leží ta čtyřmístná cifra těch zbývajících, že je to až demotivující. Ale je to tak nádherný jazyk, každé slovo má hluboký význam. Určitě podávej info ohledně norštiny, protože o ní bych se taky ráda dozvěděla víc. Třeba to právě bude ta země, kam se vydám za svým snem. :)

6 Natt Natt | Web | 4. srpna 2017 v 18:05 | Reagovat

[5]: Vůbec ti to nemusí připadat trapné, hold toho očividně máme hodně společného! :D :) Hrozíš se nad obtížností norštiny, ale přitom umíš japonsky?! Blázne! :D To máš můj největší obdiv teda, protože ovládat - i kdyby jen trochu - japonštinu, to je něco... Držím ti palce aby ti to šlo i nadále! :)
Budu se snažit podávat průběžné informace, hlavně o toho první řadě musím skutečně vydržet! :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama