Recenze: Vince Flynn - Americký zabiják

8. prosince 2017 v 11:29 | Natt |  Recenze
Název: Americký zabiják
Autor: Vince Flynn
Žánr: Thriller, světová literatura
Rok vydání: 2017
Anotace: Po dvou desetiletích vypjaté stranické politiky se CIA i celá země nacházejí ve stále složitější situaci. Veterán studené války a ředitel operací CIA Thomas Stansfield ví, že musí své lidi připravit na další válku. Islámský terorismus je na vzestupu a je třeba se mu postavit, než dospěje k břehům Ameriky. Stansfield nařizuje své chráněnkyni Irene Kennedyové a starému spolubojovníkovi Stanu Hurleymu, aby vytvořili novou skupinu tajných agentů pracujících mimo běžné struktury velení - jako muži, kteří neexistují. Jaký člověk bude zabíjet pro svou zemi, aniž si oblékne uniformu? Kennedyová ho nachází po teroristickém útoku na letadlo společnosti Pan Am nad Lockerbie. Onoho chladného prosincového večera zahynulo dvě stě sedmdesát lidí a událost zasáhla do života tisícovek příbuzných a přátel. Jedním z nich je Mitch Rapp, který však nehledá útěchu. Prahne po pomstě. Po šesti měsících intenzivního výcviku je Rapp připravený utkat se s nepřítelem na jeho domácí půdě a pustí se do toho s brutální účinností. Začne v Istanbulu, kde zabije tureckého obchodníka se zbraněmi, který dodal výbušniny pro útok nad Lockerbie. Pak se přesune do Hamburku a se svým týmem se vydává na cestu po Evropě, kde po něm zůstává stopa mrtvých těl. Všechny cesty však vedou do Bejrútu a Rapp netuší, že nepřítel ví o jeho existenci a nastražil past. Lovec se má stát kořistí a Rapp bude potřebovat veškeré fyzické i duševní schopnosti, aby přežil mezi teroristickými frakcemi ve válkou rozvráceném městě. Flynnův napínavý román, brutálně realistický a nabitý akcí v rychlém tempu, čtenářům ukazuje, jak to celé začalo. Za ocelově tvrdým pohledem nejneohroženějšího národního hrdiny lze tušit mladého muže, jehož osudem bylo stát se Americkým zabijákem.
Nikdy jsem si nemyslela, že bych z vlastní vůle sáhla po knize s tímto tématem. Ale sáhla a nelituji toho, protože kniha byla skvělá. Přivedla mě k ní vlastně její nová filmová adaptace, na kterou jsem ovšem viděla pouze trailer a celé shlédnutí si nechala až po dočtení (upřímně? film mě naprosto iritoval!). Jak jsem zmiňovala výše, knížka je vážně skvělá. Téměř okamžitě mě vtáhla do děje a hned jsem tak byla součástí jiného světa. Pravda, trochu mi místy připadalo, že je hlavní postava až moc idealizovaná, až nerealisticky "ťip ťop", ale celkový dojem a příběh to nijak nerušilo. Děj má od začátku spád, je napínavý a vy zkrátka budete chtít vědět, jak to nakonec všechno dopadne.

(Až teď, při psaní tohoto článku jsem zjistila, že je to vlastně jeden z dílů série knih a pokud budu mít možnost, rozhodně si přečtu i další. A taky že tento díl má asi dvě vydání, jedno původní a druhé tohle, upřímně v tom mám trochu zmatek :D)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 alienee alienee | Web | 9. prosince 2017 v 8:38 | Reagovat

Upřímně jsem doteď ani nevěděla, že to je i knížka 8-O Viděla jsem trailer na film a ani jsem netušila, jestli mu někdy dám šanci (už jen pro Dylana O'Briena) nebo ne. Ale díky tobě teď vím, že pokud se do Amerického zabijáka dám, tak upřednostním knížku - pokud se mi teda bude chtít číst všech 16 dílů (hned jsem si to musela najít na cbdb) :D A taky jsem teď zmatená... to jako natočili film na random jedenáctý díl z celé knižní série? :D

2 Natt Natt | Web | 14. prosince 2017 v 14:17 | Reagovat

Určitě sáhni po knížce, než-li po filmu! Dylan O'Brien je tam sice skvělý, ale ten film zachránit nedokázal.
Upřímně taky stále nevím, jak to s tou knižní sérií je :-D Já četla pouze tenhle jeden a kupodivu to dávalo smysl jen tak samo o sobě, takže... :-? Nevím :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama